توضیحات رویداد

ایده پرداز و فناور محترم :

با سلام و احترام

ضمن خوشامد گویی به جنابعالی، لازم به ذکر است، ایده بازار زیست بومی دانش بنیان می باشد که با نگرشی نوآورانه و خلاقانه و مطالعه به روزترین و کارآمدترین روش های توسعه کارآفرینی و افزایش ثروت ملی و سرمایه های اجتماعی سعی در ارائه و اجرای روش های بومی شده موثر در کشور دارد.

حوزه فعالیت ایده بازار شامل برگزاری رویدادها جهت شناسایی ایده ها و ایده پردازان برتر و هدایت ایده های برگزیده به دفتر سرمایه گذاران این زیست بوم می باشد.

در همین راستا، اولین رویداد ایده بازار صنعت حمل و نقل روز چهارشنبه 9 اسفند سال جاری در آمفی تئاتر مرکزی دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار می گردد که محورهای رویداد در پنج دسته ی ذیل در حوزه حمل و نقل تبیین می گردد:

 • مخابرات و ناوبری
 • تجارت الکترونیک و اپلیکیشن
 • انرژی و محیط زیست
 • زیرساخت
 • ایمنی
 • مدیریت بحران و پدافند غیرعامل

نحوه تکمیل فرم و فرستادن ایده و فناوری ها:

ابتدا وارد سایت رویداد به نشانی Transportation.ideasbazaar.ir شوید.

فرم پروپوزال مربوطه را از بخش مشخص شده دانلود نمایید.

تمامی بخشهای پروپوزال را به طور کامل تکمیل نمایید. در تکمیل نمودن فرم نکات ذیل را مدنظر قرار دهید.

کل صفحات پروپوزال بیشتر از 7 صفحه نگردد ( در غیر این صورت صفحات اضافی در روند داوری قرار نخواهند گرفت)

بخش اطلاعات الحاقی هم شامل همان 7 صفحه می گردد.

از ارسال اطلاعات دیگر بجز پروپوزال تکمیلی خودداری نمایید.

در انتهای ثبت نام کد رهگیری خود را تا پایان مراحل داوری حفظ نمایید.

ایده ها و فناوری های منتخب بعد از انجام داوری های اولیه و ثانویه وارد دوره آموزشی شده و در نهایت 8 تا 10 ایده و فناوری برای ارائه در روز رویداد انتخاب خواهند شد.

در صورت داشتن هر گونه سوال با شماره تلفن 66175937-021 تماس حاصل فرمایید.

توضیحات رویداد

جهان در دهه های گذشته شاهد پيشرفت شگرف در زمینه علم و فناوري بوده است. صنعت حمل و نقل يكی از حطیه های اصلی از پيشرفت علم و فناوري می باشد كه اثرات قابل توجهی در ارتقاء سطح زندگي و خدمت رساني به شهروندان داشته‌است. از مهمترين ويژگي‌هاي اين صنعت فناوري‌هاي نوین قابل توسعه در زيرشاخه‌هاي آن می باشد كه علاوه بر خدمت‌رساني مدرن، موجبات پيشرفت علمي و فناوري را نیز فراهم مي‌آورد. شرکت صنایع الکترونیک ایران (صاایران) به عنوان یکی از مهمترین و معتبرترین مراکز علمی- مهندسی کشور در زمینه توسعه و ارائه فناوری های نوین و دانشگاه صنعتی امیرکبیر (ایده بازار امیرکبیر) به عنوان یکی از پیشگامان زیست بوم توسعه کارآفرینی تلاش دارند تا با همکاری مشترک و از طريق حمایت از صاحبان ایده، موجبات پيشرفت صنعت حمل و نقل كشور را فراهم آورند.

منظور از صنعت حمل و نقل در این ایده بازار عبارت است از:

 • حمل و نقل زمینی: بخش های مختلف حمل نقل شهری و برون شهری که خود به دو حوزه اصلی تقسیم می شود
 • حمل و نقل ریلی: شامل مترو، قطار، تراموا و … به همراه زیرساخت های مربوطه ( ایستگاه ها و ….)
 • حمل و نقل جاده ای: انواع دیگر ناوگان حمل و نقل زمینی شامل خودروهای سبک، سنگین و …
 • حمل و نقل هوایی: شامل ناوگان هوایی به همراه حوزه های مربوطه ( فرودگاه ها و …)
 • حمل و نقل دریایی: شامل ناوگان دریایی به همراه حوزه های مربوطه (بندرگاه ها و …)

با توجه به گستردگی فناوری های قابل توسعه در صنعت حمل و نقل، اولین ایده بازار صنعت حمل و نقل محدود به ایده های نوین در زیرشاخه های ذیل خواهد بود:

 • مخابرات و ناوبری: ایده های جدید در خصوص سامانه ها و تجهیزات ارتباطی، مخابراتی و ناوبری و کاربرد آنها در صنعت حمل و نقل (سخت افزار و نرم افزار)
 • خدمات الکترونیک و اپلیکیشن: هرگونه ایده در زمینه توسعه نرم افزار، اپلیکیشن و فناوری های مربوط در راستای ارائه خدمات الکترونیک به مشتریان بالقوه در زنجیره حمل و نقل
 • انرژی و محیط زیست: يکي از مهم ترين موضوعات در نظريه حمل و نقل ، مبحث محیط زیست و انرژي است. با توجه به سهم بالاي صنعت حمل و نقل در مصرف سرانه انرژي و تاثيرات مستقيم آن بر محيط زيست و همچنين پيامدهاي آن، حمايت از ایده های مرتبط با توسعه فناوري هاي مربوط به حوزه های ذیل، در دستور کار این ایده بازار قرار گرفته است:

1-ایده های مربوط به انرژی‌های تجدیدپذیر و فناوری های مربوطه در صنعت حمل و نقل

2-ایده های مربوط به توسعه حمل و نقل پاک و فناوری های مربوطه

 • ایمنی: ایده های مرتبط با افزایش ایمنی با مفهوم پیشگیری از پیامدهای ناخواسته مانند سوانح و حوادث در بخش های مختلف صنعت حمل و نقل (ریلی، جاده ای، هوایی و دریایی)

مدیریت بحران و پدافند غیرعامل: شامل ایده های نوین در خصوص توسعه فناوری های هوشمند و کاربردی (نرم افزار و سخت افزار ) در مواجهه با تهدیدات و بحران های مختلف ( انسان ساخت و طبیعی ) جهت مدیریت بحران در صنعت حمل و نقل کشور ( ناوگان حمل و نقل، پایانه ها همچون فرودگاه، ایستگاه مترو، بنادر و … ) در زمینه های مختلف:

 1. پیش بینی و شناسایی خطرات و تهدیدات منجر به بحران
 2. پیشگیری از وقوع تهدید و بحران
 3. آمادگي براي مقابله با تهدید و بحران
 4. رفع شرايط بحران زا
 5. بازگرداندن شرايط به حالت عادی
 • زیرساخت: هرگونه ایده در حوزه فناوری های جدید به منظور توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور و تاسیسات و تجهیزات مربوطه در بخش های مختلف همچون راه، راه آهن، بنادر، فرودگاه ها و …

شرکت صنایع الکترونیک ایران و مرکز ایده بازار دانشگاه صنعتی امیرکبیر، از عموم علاقه مندان به ویژه دانشجویان، محققین و استاتید دعوت به عمل می آورد تا با ارائه ایده های خود در زمینه های مورد اشاره در این رویداد مهم مشارکت فرمایند.

مزایای مشارکت در این رویداد عبارت از:

 1. ارائه جوایز نقدی به سه ایده پرداز برتر به انتخاب هیات داوران. شامل 3 سکه تمام بهار آزادی به مقام اول، 2 سکه به مقام دوم و یک سکه به مقام سوم.
 2. حمایت از طرح های دارای قابلیت تجاری سازی با مشارکت صاایران و دانشگاه صنعتی امیرکبیر جهت توسعه طرح های ایده تا دستیابی به حداقل محصول قابل پذیرش شامل تامین محل کار، منابع مالی، ارائه مشاوره و ..
 3. حمایت از توسعه طرح ایده های منتخب تا دستیابی به حداقل محصول قابل پذیرش در قالب طرح های جایگزین خدمت سربازی (ویژه دانشجویان تحصیلات تکمیلی)
 4. سرمایه گذاری برای توسعه و ارائه محصولات به بازار ( ویژه ایده هایی که بند 2 یا 3 را با موفقیت سپری نمایند)
 5. ارتباط پایدار با ایده پردازان در جهت تجاری سازی محصولات
 6. حمایت از توسعه ایده ها جهت ارائه در بازارهای جهانی در صورت برخوردار بودن از ویژگی لازم